piątek, 22 marca 2013

Warzywa mogą leczyć, cz.3


Buraki czerwone


Miliony ludzi na świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze, nie widząc, że mogą je wyleczyć w krótkim czasie pijąc sok z... buraka ćwikłowego.



Naukowcy z uniwersytetu w Exeter, udowodnili w badaniach, że rewelacyjne działanie w zakresie regulacji ciśnienia krwi ma sok z buraka ćwikłowego. Już po spożyciu jednej szklanki soku z buraka, po godzinie następuje zauważalne obniżenie ciśnienia krwi, po 3 godzinach ciśnienie spada maksymalnie i efekt taki utrzymuje się przez 24 godziny.


Znany uzdrowiciel Gienadij Małachow zaleca stosowanie następującej recepty na podwyższone ciśnienie:
- starty na tarce korzeń chrzanu należy zalać zimną wodą i pozostawić na noc,
- rano do chrzanu należy dodać pół szklanki soku marchwi i pół szklanki soku z buraka ćwikłowego,
- można dodać sok z połówki cytryny i miodu do smaku - miód dobrze wiąże ze sobą zmieszane składniki.

Mieszankę należy spożywać dwa razy dziennie po jednej łyżce stołowej na 30-40 minut przed jedzeniem.

Ponieważ sok z buraka nie jest smaczny, dodać do niego należy w równej proporcji sok z marchwi i jabłek. Taka mieszanka jest już pyszna i z przyjemnością się ją pije!




Burak pobudza apetyt, jest odświeżający i łatwostrawny. Zawierają potrzebny człowiekowi minerał - kobalt.

Buraki są wskazane przy nerwicach, anemii i odwapnieniu organizmu. Ułatwiają wychodzenie z grypy i przeziębień. Powinny być używane (surowe i gotowane) wraz z innymi jarzynami w surówkach i sałatkach.

Gotowany, utarty burak z chrzanem z dodatkiem kminku (ćwikła) poprawia pracę wątroby, odkwasza, ułatwia trawienie różnych mięs. Burak jest zasadotwórczy niezależnie od tego w jakiej spożywamy go formie.

Pietruszka


Jest rośliną o ogromnych właściwościach leczniczych, podobnie jak czosnek, cebula, kapusta i marchew.



Nać pietruszki daje 4 razy więcej prowitaminy A (12mg), niż potrzeba (3 do 4 mg).

Natka pietruszki jest niezastąpionym ziołowym źródłem pierwiastków śladowych, zwłaszcza minerałów elektrolitycznych takich jak sód, potas, wapń oraz magnez. Zawiera duże ilości witaminy A, C oraz chlorofilin - naturalnych substancji odtruwających organizm.

Natka pietruszki stosowana jest w leczeniu infekcji dróg moczowych, zatrzymania miesiączkowania, bolesnych menstruacji, niestrawności, wzdęć, zapalenia oskrzeli, alergii, artretyzmu, astmy, dysurii (trudności w oddawaniu moczu) oraz zapalenia nerek.

Zapobiega powstawaniu nowotworów, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takich jak monoterpeny, ftalidy, poliacetyleny.

Wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych i neutralizowanie kancerogenów zawartych w dymie papierosowym.

Posiada silne właściwości moczopędne. Hamuje proces odkładania się płytek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych, dzięki czemu chroni przed zakrzepicą.

PRZEPISY:

1. Pesto z natki pietruszki

2 pęczki natki pietruszki
6 orzechów włoskich, ziemnych, nerkowca lub piniowych
2 ząbki czosnku (nie chińskiego)
kawałeczek parmezanu
sól, pieprz
4 łyżki oliwy lub oleju z pestek winogron





Natkę pietruszki drobniutko siekamy, można zmiksować w blenderze, dodajemy orzechy i ponownie siekamy, to samo z czosnkiem i parmezanem. Wszystko ma się połączyć w jednolitą masę. Na koniec dodajemy sól, pieprz i oliwę. Mieszamy dokładnie. Koniec. Dobre na kanapki i jako dodatek do różnych przysmaków.

2. Sos z natki pietruszki

2 pęczki natki pietruszki
1 cebula
4 łyżki posiekanych, obranych orzechów włoskich
½ szklanki śmietany
½ szklanki wywaru z warzyw
1 łyżka margaryny
sól, pieprz

Cebulę obieramy, drobno kroimy, a następnie lekko dusimy na margarynie. Pietruszkę dokładnie myjemy, oddzielamy listki, kilka listków odkładamy, a resztę drobno siekamy. Posiekaną natkę dodajemy do cebuli i razem dusimy. Do tego wlewamy wywar z gotowania warzyw i śmietanę, następnie mieszamy i gotujemy przez ok. 5 min. W między czasie orzeszki prażymy na patelni bez tłuszczu. Przygotowany z natki sos miksujemy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Polewamy warzywa i ozdabiamy listkami i prażonymi orzeszkami.



Pietruszka jest pożywieniem i lekiem. Używa się korzenia, ulistnionej łodygi i nasion. Może być pomocna przy anemii, osłabieniu, braku apetytu, trudności w trawieniu i reumatyzmie, kamieniach moczowych, podagrze, paso-żytach jelitowych, nerwicach.

Wewnętrznie

Reumatyzm, kamienie moczowe - Odwar z 5 dag nasion lub korzeni w 1l wody gotować 5 minut i pozostawić do przestygnięcia. Pić 1 szkl. 2x dziennie przed jedzeniem.
Biegunka - Odwar z 25 dag pietruszki z dodatkiem 10g kory dębowej. Pić 1 szkl. 2x dziennie rano i wieczorem, aż do likwidacji biegunki.


Zewnętrznie


Ukąszenia owadów - Zmiażdżone liście pietruszki można używać do okładów.
Wypryski na twarzy, regeneracja cery - Świeży sok lub napar z pietruszki używać do przemywania 2x dziennie. Pożytecznie działa mycie pielęgnacyjne twarzy ciepłym odwarem z korzeni lub liści pietruszki. (czas kuracji 7 dni).

Chrzan

Jada się głównie korzenie: surowe, utarte, suszone i konserwowane, a liście używa się jako przyprawy do konserwowanych warzyw. Najsmaczniejszy jest chrzan jednoroczny, biały w przekroju. Zawiera więcej witaminy C niż cytryny i pomarańcze.




Wewnętrznie


Anemia, artretyzm ( miejsca zaatakowane artretyzmem okładać na kilka minut do pół godziny warstwą świeżo utartego chrzanu, przyłożyć ceratkę. Okład trzymać aż pojawi się silne zaczerwienienie, nie bąble. Powtarzać kilkukrotnie.
Astma, brak apetytu, nieżyty z niedoborem kwasu solnego, stany zapalne nerek, korzonków nerwowych.

Zewnętrznie

Bóle mięśniowe w plecach i w pasie, przeziębienia, rany ropiejące, wrzody, zapalenie uszu, piegi.
Żuć korzeń chrzanu na wzmocnienie zębów i dziąseł przy paradontozie.
Aby zapobiec psuciu się produktów spożywczych, przysypuje się je rozdrobnionymi korzonkami chrzanu lub okłada liśćmi, co chroni masło przed jełczeniem.
Dla reumatyków chrzan powinien stanowić stałą przyprawę do wszelkich mięs, ryb itp.






Tekst opracowany w oparciu, m. in. , o "Poradnik zdrowia Apteka Natury" Pani Jadwigi Górnickiej.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.