środa, 3 lutego 2016

Wylecz chrapanie metodą Butejki





Metoda Butejki pomaga wyleczyć chrapanie

Dziesiątki tysięcy osób na całym świecie w ciągu ostatnich 50 lat stosowały Metodę Butejki na różne dolegliwości w tym na poprawę snu, bezdech senny, bezsenność. Metoda Butejki pomaga również wyleczyć chrapanie, gdyż główną przyczyną chrapania jest zbyt duża  objętość oddechowa, czyli nadmierne oddychanie (hiperwentylacja).


Chrapanie może być dwojakiego rodzaju. Prostszą formą jest ciężkie oddychanie przez usta, co powoduje drgania podniebienia miękkiego. 
Drugą formą jest ciężki oddech przez nos, który powoduje turbulencje w obrębie nosogardła i części ustnej gardła, a tym samym ogranicza przepływ oddechu.

Przypatrz się i wsłuchaj w oddech głośno chrapiącej osoby – jest bardzo ciężki! (…)

By wyeliminować bezsenność, chrapanie, bezdech senny i zapewnić sobie spokojny, głęboki sen z cichszym oddechem i lepszą energią po przebudzeniu zastosuj następujące rozwiązania:

1) Podnieś swoją Pauzę Kontrolną

Pauza Kontrolna jest testem oddechowym, który dostarcza informacji zwrotnych na temat twoich objawów i postępów w pracy z oddechem.

Pauza Kontrolna mierzy czas, w którym możesz SWOBODNIE wstrzymać oddech PO WYDECHU.

Będziesz potrzebował do tego zegarka z sekundnikiem lub stopera.
  1. Weź mały, cichy wdech i mały, cichy wydech.
  2. Zatkaj nos palcami, aby zapobiec dostawaniu się powietrza do płuc.
  3. Policz, ile sekund minie, aż poczujesz pierwsze oznaki braku powietrza. Możesz także czuć, że twoja przepona mimowolnie drga lub napiera w dół w tym samym czasie.
  4. Uwolnij nos i zacznij przez niego oddychać.
UWAGA!  Twój oddech po wstrzymaniu powietrza nie powinien być większy niż przed zrobieniem pomiaru. Powinieneś oddychać spokojnie i cicho. Jeśli twój oddech jest zakłócony, wstrzymywałeś go zbyt długo.

2) Zmniejsz oddychanie za pomocą znośnego niedoboru powietrza na piętnaście minut przed snem. Zapewni to długi i głęboki sen.

3) Nie jedz na 2 godziny przed snem, ponieważ jedzenie zwiększa oddychanie.

4) Chłodna sypialnia jest najlepsza (ale nie zimna). Lepiej nie mieć centralnego ogrzewania w sypialni, a kołdra i pościel nie powinny być zbyt ciepłe. Wysokie temperatury zwiększają oddychanie. Ponadto wywietrzona sypialnia jest najlepsza.

5) Nie śpij na plecach. Zamiast tego śpij na lewym boku lub na brzuchu. Spanie na plecach to zdecydowanie najgorsza pozycja, ponieważ nie ogranicza ono oddychania. Lewa strona jest najbardziej korzystna, ponieważ oddychasz wówczas mniej.

6) Upewnij się, że masz zamknięte usta w nocy.”


Na rynku istnieją też bardziej kłopotliwe i droższe rozwiązania, jak na przykład opaska na chrapanie, która utrzymuje usta zamknięte lub opaski na rękę, które wysyłają impuls elektryczny do śpiącej osoby, by skłonić ją do zmiany pozycji z leżenia na plecach do położenia się na boku. 

Ograniczenie sposobu oddychania poprzez praktykę Metody Butejki jest najtrwalszym i najlepszym sposobem na trwałe i bezpieczne pozbycie się chrapania .

Zmniejszona objętość oddechowa


·         Usiądź prosto.

·         Obserwuj ilość powietrza przepływającego przez nozdrza, umieszczając palec pod nosem w pozycji poziomej. Palec powinien znajdować się tuż nad górną krawędzią ust, wystarczająco blisko nozdrzy, abyś mógł czuć przepływ powietrza, ale nie aż tak blisko, aby przepływ powietrza został zablokowany.

·         Teraz weź lekki wdech powietrza do czubka nozdrzy. Na przykład weź tylko tyle powietrza, aby wypełnić swoje nozdrza i ani odrobiny więcej. Bierz odrobinę powietrza (około 1cm) z każdym oddechem.

·         Robiąc wydech udawaj, że twój palec to piórko. Wydychaj na palec tak delikatnie, aby piórko się nie poruszyło.

·         Kiedy robisz wydech, im czujesz cieplejsze powietrze, tym więcej oddychasz. Skoncentruj się na uspokojeniu oddechu, aby zmniejszyć ilość ciepłego powietrza, które czujesz na palcu.

·         Gdy zmniejszysz ilość ciepłego powietrza na palcu, zaczniesz odczuwać potrzebę lub chęć zaczerpnięcia powietrza.

·         Staraj się zachować tę potrzebę przez około 4 minuty. Powinna być znaczna, jednak niestresująca.

Potrzeba powietrza podczas tego ćwiczenia nie powinna być większa niż na końcu Pauzy Kontrolnej.

 

Opracowano na podstawie : http://butejko.pl/metoda-butejki/cwiczenia-praktyczne-metody-butejki/#PK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.